Styrelseledamot och styrelsesuppleant
Alla aktiebolag behöver ha en styrelse och de kan se olika ut.
Vad gör en styrelseledamot?
En styrelseledamot är en ordinarie medlem i företagets styrelse. Styrelsen ansvarar bland annat för att leda företaget och se till att företagets skyldigheter sköts.
Vad gör en styrelsesuppleant?
En styrelsesuppleant är en ersättare för en ordinarie styrelseledamot.
Suppleanten kan exempelvis behöva gå in om en ledamot avgår, blir sjuk eller av andra skäl inte kan utföra sitt uppdrag. När suppleanten ersätter en ledamot har personen samma ställning och ansvar som övriga styrelseledamöter.
Behöver mitt företag en suppleant?
Om styrelsen har färre än tre styrelseledamöter behöver det finnas minst en styrelsesuppleant.
Den minsta möjliga styrelsen i ett aktiebolag består därför av:
-
En styrelseledamot
-
En styrelsesuppleant
Bolagsverkets riktlinjer kring styrelseuppsättning.
Behöver styrelsen en ordförande?
Om styrelsen består av två eller fler styrelseledamöter behöver en av ledamöterna vara styrelseordförande.
Styrelseordföranden leder styrelsens arbete.
Har företaget bara en styrelseledamot och en suppleant behöver du inte utse någon separat styrelseordförande.
Kontrollera styrelsen när du registrerar företaget på Verksamt
När du registrerar företaget på Verksamt behöver styrelsens sammansättning stämma överens med de uppgifter du har angett i Bokio.
Kontrollera särskilt:
- Vilka personer som är styrelseledamöter
- Vilka personer som är styrelsesuppleanter
- Vem som eventuellt är styrelseordförande
Det räcker alltså inte att rätt personer finns med. Kontrollera också att de har rätt roller.
Om uppgifterna i Bokio och Verksamt skiljer sig åt kan Svea behöva be om en komplettering innan processen kan fortsätta.
Kan styrelsemedlemmar bo utomlands?
Ja, men det finns regler om var styrelsemedlemmarna ska vara bosatta.
Som huvudregel ska minst hälften av styrelseledamöterna och minst hälften av styrelsesuppleanterna vara bosatta inom EES.
Om företaget inte uppfyller kravet kan det i vissa fall behövas dispens från Bolagsverket.