Kan jag starta mitt aktiebolag med Bokio?
Med Bokio kan du få hjälp genom processen när du ska starta ett nytt privat aktiebolag.
Innan du börjar är det bra att kontrollera att du har det som behövs för att gå igenom företagsstarten.
Det här behöver du
För att starta aktiebolag med Bokio behöver du:
- BankID för att identifiera dig och signera
- Minst 25 000 kronor i aktiekapital
- Uppgifter om företagets ägare och styrelse
- Information om vad företaget ska arbeta med
- Registrera aktiebolaget hos Bolagsverket via Verksamt
I Bokios process samarbetar vi med Svea, som bland annat hanterar aktiekapitalet och bankintyget.
Du får instruktioner från Bokio och Svea när du behöver göra något.
Har du ett mer ovanligt upplägg?
Kontakta oss gärna innan du börjar om du exempelvis:
- Vill använda egendom i stället för pengar som aktiekapital
- Har en ägare eller styrelsemedlem som saknar svenskt BankID
- Har en juridisk person som ska äga aktier
- Har personer i styrelsen som är bosatta utanför EES
- Vill använda olika aktieslag
- Är osäker på om ditt upplägg fungerar i Bokios tjänst
Då kan vi hjälpa dig att kontrollera vad som gäller innan du påbörjar ansökan.
Om ett företag ska vara stiftare eller ägare
Det är möjligt att ha en juridisk person, till exempel ett annat aktiebolag, som stiftare eller ägare i det nya företaget.
Den här typen av företagsstart skiljer sig däremot från standardflödet och kan kräva extra hantering hos Svea.
Om ett företag ska vara stiftare eller ägare bör du därför kontakta oss innan du påbörjar ansökan. Vi kan då hjälpa dig att kontrollera vad som gäller för ditt upplägg och vilka steg du behöver följa.
Det här kan exempelvis vara aktuellt när du startar ett nytt bolag som ska ägas av ett befintligt bolag, till exempel i en holdingbolagsstruktur.
Bokföringsadressen behöver vara i Sverige
För att kunna använda tjänsten Starta aktiebolag med Bokio behöver företagets bokföringsadress vara i Sverige.
Om du planerar att ha företagets bokföringsadress utomlands kan du därför inte starta ditt aktiebolag genom Bokios starta aktiebolag-tjänst. Anledningen är att Bokio Företagskonto ingår som en del av tjänsten och inte kan erbjudas när företagets bokföringsadress är utomlands.
Redo att börja?
Nästa steg är att förbereda uppgifterna du behöver i ansökan.
Så förbereder du dig innan du startar din ansökan.